
Nyhedsbrev fra KGK – juni
Nyhedsbrev – Nyt om turneringer, restaurant og medlemsundersøgelse
Prioriterede klub- og banestatus nyheder. Andre nyheder findes længere nede på siden.
Nyhedsbrev – Nyt om turneringer, restaurant og medlemsundersøgelse
Igen i år er Københavns Golf Klub en af de heldige, der er en del af turneringen, BMW Golf Experience 2025. Turneringen er åben for
Skandinaviens og Danmark golfklub nummer 1 har ansat Tuula Undall som ny direktør.
Hun har siden midten af 1990’erne haft betydende indflydelse på den sport hun elsker, og tiltræder pr. 1. januar 2025 stillingen i sin hjemmeklub.
Tirsdag 1. aug. Sommervejr Smukt solrigt, varmt og næsten vindstille vejr. Sådan må det gerne fortsætte. 50 medlemmer deltog i dagens match.
Nu savner vi altså solen. Vi fortjener den, men kæmper bravt videre. Dagens resultater blev: A-rækken: Nr. 1 Anita Näsberg 34 p. Nr.
Så blæste det igen over Eremitagen. Og solen var lang, lang væk. 51 deltog i dagens match og resultaterne blev: A-rækken: Nr.
Dagens begyndte med sol og mild vind, men desværre kom der skyer med lidt regn. Dagens resultater: A-rækken: Nr. 1 Inge Udsen