Spring til indhold

Livets gang i Oldboys i (næsten hele) september

Ung hjort ved porten i Rådvad.

Redaktøren af dette nyhedsbrev skal på ferie i 12 dage, så vi får ikke hele september med. Den sidste spilledag kommer derfor med i næste måneds nyhedsbrev.

Vi fik en ekstra spilledag ud af, at KGK aflyste den årlige ’Åben herredag’ den 4/9. Gad vide, om det er en trend fremover?

Den nye midlertidige bestyrelse har som tidligere omtalt fordelt opgaver mellem sig, og det ser lovende ud. Med flere aktører bliver der imidlertid et koordinerings eller opfølgnings arbejde, som vi i første omgang prøver at løse elektronisk.  

Vi var ved at løbe tør for vin, og bestilte derfor så nye forsyninger, som desværre viste sig at være udsolgte. Heldigvis har vi fundet andre veje, så der skal nok være præmier til alle de næste matcher. Denne gang prøver vi med en rødvin fra USA. Vi var lidt omkring, om vi skulle det grunden den aktuelle storpolitiske situation. Men måske skal de belønnes for den varslede aftale om Grønland, og måske er det bedre, at vi drikker deres vin, i stedet for at de selv gør?

Vi er som bekendt begyndt at skifte mellem baglæns gunstart og løbende start fra hul 1. Vi har stadig ret få erfaringer, men vi har generelt konstateret, at der er stor forskel på, hvor hurtigt vi kommer rundt på banen. Vi vil derfor generelt opfordre til hurtigere spil, og der er helt sikkert noget at hente der, men vi må også erkende, at der i Oldboys skal være plads til alle.

Matcherne:

Den 4/9, som vi fik tilbage efter aflysningen af Åben herredag, afviklede vi som en normal Oldboys turnering med stableford i alle rækker.

9-hullers matchen blev vundet af Erik Hamre med 15p.
A-rækken i 18 hullers matchen blev vundet af Ib Jacobsen med 38 p fulgt af Peter Daniel Strøm med 36p.
B-rækken i 18 hullers  blev vundet af  Arne Schøller Larsen med 34p efterfulgt af Lars Høhne med 31p.  

Den 11/9 afviklede vi Tee mesterskab fra tee 49 mens 9 hullers matchen som sædvanlig blev spillet som stableford. Man kan godt se, at det for nogen er en fordel med den noget afkortede bane, i hvert fald var der fine scores i tee-mesterskabet:

Matchen blev vundet af Lars Høhne med 41p fulgt af Arve Sund med 37P, Mikael Randel ligeledes med 37p, samt Peter Hoverby med 36p.
9-hullers matchen blev vundet af Jørgen Friis med 21 p efterfulgt af Erik Hamre med 17p.

Den 18/9 var vi tilbage til normal stableford for alle rækker.

9-hullers matchen blev vundet af Claus Tage Hansen med 18p fulgt af Jørgen Friis ligeledes med 18p. Niels Jørgen Jæger sluttede et point efter med 17p.
A-rækken i 18 hullers matchen blev vundet af Bjørn Eliasen med 40p efterfulgt af Peter Daniel Strøm med 39p.
B-rækken i 18 hullers matchen blev vundet af Niels Christian Nielsen med 37p efterfulgt af Michael Elkiær Andersen med 36p

Den næste tid:

Oprettelse af starttider for matchen den 2/10 bliver  foretaget fra Italien. Af den årsag er tilmeldingsfristen flyttet frem til kl. 08.00 den 30/9 om morgenen, så matchleder ikke skal sidde på sit hotelværelse og vente på at kunne komme i gang…

Vi skal spille tee mesterskab fra tee 45 (den korteste bane!) den 9/10, den 16/10 spiller vi normal stableford, mens den 23/10 skal vi spille slagspil a la Oldboys med Portvins præmier.

Den 30/10 er der så afslutningsmatch over 12 huller med efterfølgende generalforsamling. Vi overvejer om vi skal skifte matchform, og i stedet spille en Texas Scramble, det plejer også at være sjovt.

Bestyrelsen i Oldboys